24 червня — 2 липня 2019 в рамках проекту (Моно)місто, Донбаські студії презентують літню школу “Завод нам дав усе: роль мистецтва та участь громад в культурній трансформації мономіст” для дослідників і художників з особливим фокусом на культурному потенціалі місцевих громад монофункціональних міст Донбасу, а саме, Сєвєродонецька, Лисичанська та Рубіжного.
Основні теми: мономісто, ревіталізація (пост)індустріальних просторів, культурні та креативні практики для побудови громад, культурна пам’ять, культурні дослідження, транcформації публічних просторів і стійкі міської екосистеми.
«Завод мені дав усе: і квартиру дав, і життя, мої діти працюють — ці хлопці не гірші за батька. Тому мені є чим пишатися» — говорить один з героїв фільму Пьотра Армяновського На Сході (2015). Місто навколо заводу, місто поза заводу. Що таке мономісто, як впливає містотворче підприємство на життя спільноти і його уявлення про минуле і майбутнє? Деіндустріалізація і конфлікт — основні виклики, які стоять перед громадами монофункціональних міст Донбасу зараз. Яка роль культурних і мистецьких практик в цьому контексті?
Практика організацій і проектів, що відбувалися раніше в регіоні, показує, що успішна ревіталізація можлива тільки з середини спільнот. Варто відзначити, що в процесі трансформації культура і мистецтво виступають ключовими інструментами, оскільки, з одного боку, дозволяють моделювати нові ситуації й альтернативні проекти розвитку спільного майбутнього для спільноти, з іншого боку, об’єднують громади й конституюють місто. І хоча тимчасові культурні інтервенції не призводять до якісних трансформацій, вони показують перспективу формування стійких зв’язків, підтверджуючи необхідність інституцій. Так, наприклад, коментуючи інтервенцію, присвячену будівництву Центру Сучасного Мистецтва в Сєвєродонецьку, місцева мешканка наголошує на необхідності створення інституцій для підтримки та розвитку потенціалу спільноти: «Без мистецтва люди деградують». Отже, культура є фундаментом громадянського суспільства.
Цілі
- Зміцнення потенціалу місцевих активістів та створення нових можливостей для їхнього розвитку за допомогою міжрегіонального та міжнародного співробітництва;
- створення простору для обміну ідеями, знаннями та іншими практиками;
- дослідження міської та регіональної ідентичності та постіндустріальної трансформації;
- здобуття розуміння культурно-політичних особливостей промислового регіону та участь у формуванні медіа-дискурсу;
- аналіз мистецьких та дослідницьких практик, методів їх застосування громадою;
- просування цінностей, пов’язаних зі збереженням спадщини та створенням нових форм співпраці громад в колишньому промисловому регіоні.
Структура
Теоретична частина школи пройде в Києві. В її основі — три семінари, на яких учасники школи детально розберуть останні теоретичні тексти. Теоретичні знання надалі будуть застосовані під час польових досліджень.
- Життя після заводу: ревіталізація індустріальної спадщини. Др. Ірина Склокіна (Центр Міської Історії Центрально-Східної Європи);
- Культурна пам’ять і ідентичність в період трансформації. Др. Вікторія Донован (Університет Сент-Андрюс), Др. Емілі Файнер (Університет Сент-Андрюс);
- Політичне й естетичне в побудові сталих спільнот. Др. Джеффрі Мюрер (Університет Сент-Андрюс);
- Публічна історія. Др. Микола Боровик (Київський університет імені Тараса Шевченка).
Польове дослідження відбудеться в Сєвєродонецьку, Лисичанську та Рубіжному. На момент польових робіт заплановано такі активності, як відвідування музею Азоту, музею шахтної справи, Шахматне, заводу барвників в Рубіжному, зустріч з місцевими фотографами, таксі-квест.
Результатом проведення школи будуть групові та індивідуальні проекти-рефлексії про ситуацію в мономістах. Йдеться про те, що подібні проекти можуть спровокувати розвиток неформальної культури й презентувати моделі осмислення міста за допомогою мінімальних ресурсів і активного залучення місцевої громади. Планується, що учасники школи не тільки працюватимуть над вивченням локального контексту через свої практики, але також вплинуть на погляд спільнот на власну історію, спадщину, ландшафт і навколишнє середовище.
Хто може подаватися?
Художники, куратори, дослідники, активісти НГО, урбаністи, студенти, магістри та студенти PhD, а також ті, хто народився, проживає або має відношення до міст Луганської та Донецької областей.
Робочі мови школи: англійська, російська, українська.
Анкета учасника: https://bit.ly/2KZZH9p
Дедлайн: 11 травня 23:59, за київським часом. Про результати відбору буде оголошено після 12 травня.
Контактна інформація
За додатковою інформацією, будь ласка, звертайтеся на електронну адресу [email protected].