Donbas Studies DS

Дoнбас 2008/1 Журнал письменників Украіни

“Донбас”

літературно-художній та громадсько-політичний журнал, орган Національної Спілки письменників України.

Видається в Донецьку. Заснований у 1923 р. в м. Бахмуті (тепер. м. Артемівськ) на Донеччині. Спочатку мав назву “Забой”, у 1932— перейменований на “Літературний Донбас”; після другої світової війни виходив як альманах “Донбас”. Сучасну назву має з 1958 р. Матеріали публікуються українською і російською мовами. Видається 12 разів на рік, тираж 1000 прим. Головний редактор (з 1989)—Віктор Степанович Логачов. Основний читач—широкі кола інтелігенції, студентська молодь, вчителі й учні.
З кінця 80-х років редакція прагне до об’єктивного висвітлення літературного процесу. Журнал відійшов від монопольної теми “людини праці”,  з’явилися матеріали про репресії в роки радянської влади, друкуються твори заборонених раніше письменників І.Дзюби, О.Тихого, М.Руденка, В.Голобородька, І.Світличного та ін.
На сторінках часопису відображається сучасний літературний процес , розвиток культурного життя у регіоні . Друкуються вірші, проза і публіцистика таких письменників, як А.Кравченко, П.Бондарчук, І.Костиря, Л.Колесникова, В Труханов, Л.Кір’яков, О.Лаврентєва,  Л.Талалай, С.Жуковський, В.Руденко, В.Борота, Г.Мороз, І.Білий, Г.Щуров, Б.Ластовенко, Б.Білаш , Ю.Доценко та ін.
Історії заснування журналу та письменницької організації “Забой” присвячено ювілейний номер “Донбасу” ( 1998 р.), в якому розкриваються героїчні і трагічні сторінки літературного життя на Донбасі у ХХ ст. . Розповідається про трагічну долю головного редактора журналу Григорія Баглюка та його товаришів у період репресій на Донбасі (1933-34 рр.). Друкуються спогади співробітників журналу минулих років Івана Ле, Б.Павлівського, М.Гревцова М., В.Соколова, А.Кравченка та ін.
Журнал видає  літературні додатки, спрямовані на пропаганду досягнень письменників Донбасу як серед широкого читача, так і учнів шкіл, студентів вузів, і вчителів.
Протягом 90-х років редакцією журналу видано ряд книжок, в яких розповідається про творчість письменників-донбасівців і про тих майстрів художнього слова, які пов’язали з Донецьким краєм свій життєвий шлях. Це—М.Петренко, М.Чернявський, Б.Грінченко, Х.Алчевська, М.Шаповал, С.Васильченко, В.Сосюра, С.Божко, Л.Скрипник, а також  письменники -земляки української діаспори В. Гайворонський, В.Бендер, В.Біляїв, Л.Лиман, Е.Андієвська (“Дума і пісня”, “Уроки правди і добра”).
Творчий і життєвий шлях російський і грецьких донецьких письменників висвітлюється у таких виданнях, як “Солнечный камень” і “Отчее древо” (авт.-укл. С.Оліфіренко). Інтимна лірика поетів Донбасу видана як антологія одного вірша “Кохання і весна”.
Народознавча тематика представлена у  додатках до журналу “Жизненный круг. Энциклопедия-дайджест” і “Таємниця духовного скарбу” (авт. В.Оліфіренко і Ф.Пустова). Книжки включають у себе сторінки історії Південно-Східної України—Донбасу, розкривають зміст народних звичаїв обрядів та вірувань, розповідають про особливості народного одягу і про специфіку церковної архітектури регіону. Досліджуються етнографічно-фольклорні елементи в художній літературі як засіб відображення народної моралі.
Редакцією журналу видано збірки віршів В.Бороти “Чолпан-зірка”, В.Павловського “Станція надії—Межова”, Н.Гричишкіної  “Чарівне коло”, О. Лавренетьєва “Заженная свеча”, Б.Білаш “Поклон”, Д.Радькова “На розколі часу”, І.Пантазьєва “Очарованная душа”, О.Кожемўяки “Журавка”.

Автори:

Видавництво:

Рік видання:

Теги: